• Yazar : Rafet Kaan Moral 26 Nisan 2020

  Yönetmen: Naoyoshi Shiotani
  Stüdyo: Production I.G.
  Tür: Bilimkurgu, Aksiyon
  Yapım Yılı: 2019
  Bölüm Sayısı: 8
  Anime Puanı: 10/5.5


  Uzun soluklu Psycho-Pass serisinin üçüncü sezonu var karşımızda. Elbette bu sezondan herhangi bir şey anlayabilmek için sırasıyla Psycho-Pass, Psycho-Pass 2, Psycho-Pass: The Movie ve Psycho-Pass: Sinners of the System serilerini izlemiş olmanız gerek. Eğer bu serileri izlemediyseniz veya izlemekteyseniz bu incelemeden çıkmanızı öneririm çünkü spoiler yeme oranı yüksek.

  Animeye verdiğim puan belki dikkatinizi çekmiştir. En düşük 7.5, en yüksek 9 puan verdiğim bu seriye neden aniden bu kadar düşük puan verdiğimi merak etmiş olabilirsiniz. Bu açıklamaya geçmeden önce kısaca üçüncü sezonun hikayesinden bahsedeyim. Kamu Güvenliğine bağlı meşhur Kriminal Soruşturma Bölüm 1’e iki yeni müfettiş atanmıştır. Arata Shindo ve Kei Mikhail Ignatov birbirlerini uzun süredir tanımaktadırlar ve köklü bir geçmişleri vardır. İlk davaları basit bir kaza gibi gözükse de bir dizi gizemli cinayetlerin ve komploların başlangıcıdır. 


  Hikaye hakkında fazla ipucu vermemeye çalıştım ve zaten vermek istesem de başarılı olamazdım çünkü aşırı iç içe bir senaryo ve durağan olaylar bizleri bekliyor. Yukarıda verdiğim puan tamamen hikayesinin vasatlığından kaynaklanıyor ve kırk beş dakikalık olan sekiz bölümün çoğu sahnesini hızlıca geçtiğimi itiraf etmeliyim. Açık konuşmak gerekirse hikaye, diğer sezonlardakinden basit değil. Tam tersine bir olaylar zinciri oluşturulmaya çalışılmış ama benim için bir yerde ipin ucu kaçtı ve tüm hikaye gerek gizemliliğini gerekse çekiciliğini kaybetti. Bir etken de Shindo karakteri oldu. Kendisi A sınıfı bir Mentalist (ne olduğu biraz uzun, bu yüzden merak edenler Google’a sorabilir) ve seriye katılmak istenen bu zihinselcilik etmenini ben bir hayli gereksiz buldum. Olay yerinde güçlerini kullanarak neler olduğunu anlamaya çalışması, yok fazla kullanırsa komaya girebilecek olması, denemelerinde ortaya çıkan canavar başlıklı karakter falan derken Psycho-Pass gibi teknoloji ve bilim üzerine kurulmuş bir seriye böyle bir yetenek yakıştırtamadım. 


  Görsel olarak üçüncü sezona diyecek bir sözüm katiyen yok. Yine her zamanki gibi kalite akıyor ve boğucu modern şehir havasını hissettiriyor. Tek değinmek istediğim nokta müzikleri. Hemen her Psycho-Pass serisinde mutlaka çok hoşuma giden pir parça olmuştur. Mesela Abormalize veya Enigmatic Feeling. Üçüncü sezon da ise maalesef çok etkileyici bir parça bulunmamakta. Açılış ve kapanış parçaları kötü değiller ama bir kere dinledikten sonra bir daha dinleme hissiyatı duymadım.

  Psycho-Pass 3, benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Tek sevdiğim noktaları eski karakterlerin çıktığı o birkaç sahne oldu. Bunun dışında ne yazık ki sarmadı. Bu arada, Psyco-Pass 3’ün Psycho-Pass 3: First Inspector adında ve devamı olan üç filmi bulunmakta. Bir müddet Psycho-Pass evrenine ara vermek istediğimden bu serinin incelemesi sonraki bir dönemde karşınıza çıkacak. 

  0 yorum

 • Copyright © 2013 - Nisekoi - All Right Reserved

  ANİME İNCELEMELERİ SAYFASI Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan